منطقه 14 :اجرای ویژه برنامه های هفته دیابت

منطقه ۱۴،  3970821004
منطقه 14 :اجرای ویژه برنامه های هفته دیابت

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 14 : برنامه های هفته ملی دیابت با شعار «دیابت و خانواده» در قالب گفت و گو در شهر، جشنواره غذا، مسابقه های ورزشی- تفریحی و ایستگاه های آموزش، مشاوره و غربالگری ویژه شهروندان در محلات منطقه 14  برگزار می شود.
گودرزی معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ضمن تشریح برنامه های هفته ملی دیابت اظهار داشت: امسال با بهره گیری از ظرفیت کانون دیابت منطقه وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برنامه های متنوعی را در سطوح مختلف محله ای، منطقه ای در نظر گرفته ایم و بناداریم در راستای آگاه سازی شهروندان و حساس سازی آنان به پیشگیری از ابتلا به دیابت گام های موثری برداریم. وی با اشاره به اسامی روزهای هفته ملی دیابت گفت: شنبه 19آبان به عنوان روز «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه20 آبان به عنوان روز «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه21 آبان به عنوان روز «دیابت، تغذیه و خانواده»، سه شنبه 22 آبان به عنوان روز «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، چهارشنبه23 آبان به عنوان روز «دیابت، غربالگری و خانواده»، پنجشنبه 24 آبان به عنوان روز «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و جمعه 25 آبان به عنوان روز «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» نامگذاری شده است. معاون اجتماعی و فرهنگی با اعلام ویژه برنامه های اجرایی هفته دیابت در محورهای شش گانه گفت: این برنامه ها در راستای اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی شهروندان با اولویت پیشگیری از دیابت، تقویت نقش کانون دیابت منطقه و جلب مشارکت اجتماعی شهروندان وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برگزار می شود.
برپایی «گفت و گو در شهر» با محوریت «دیابت و خانواده» و تجلیل از دبیران کانون دیابت و تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه دیابت وی از برگزاری برنامه «گفت و گو در شهر» در بوستان آلاله خبر داد و افزود: این برنامه با محوریت موضوع دیابت و راهکارهای پیشگیری و کنترل عوارض ناشی از آن در روز 22 آبان ماه با مشارکت کانون پزشکان و کانون پیشگیری از چاقی برگزار می شود و در ضمن مراسم تجلیل از فعالان عرصه دیابت با حضور شهردار منطقه به عمل می آید.
برپایی ایستگاه های آموزشی، مشاوره و غربالگری دیابت در اماکن پرتردد منطقه معاون امور اجتماعی و فرهنگی خاطرنشان کرد: همچنین بناداریم با برپایی ایستگاه های آموزشی مشاوره، غربالگری در اماکن پرتردد، پخش کلیپ ها و شعارهای آموزشی، معرفی فعالیت و عضو گیری کانون دیابت در محلات و تبلیغات محیطی در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیشگیری و کنترل دیابت گام برداریم. وی ادامه داد: این پایگاه های مشاوره و غربالگری در حوزه دیابت در معابر پرتردد محلی، ایستگاه های مترو، میادین میوه و تره بار، فروشگاههای شهروند، سراهای محلات، ساختمان های مرکزی شهرداری برای عموم شهروندان برپا می شود. وی از انجام تست ارزیابی خطر ابتلا به دیابت برای عموم شهروندان خبر داد و افزود: تست احتمال سنجی ابتلا به بیماری دیابت ویژه شهروندان در پایگاههای مشاوره و غربالگری و همچنین پرسنل شهرداری با بهره مندی از ظرفیت شرکای اجتماعی صورت می گیرد.
برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات وی از برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات خبر داد و گفت: این مسابقات ویژه اعضای کانون دیابت با هدف روحیه بخشی به بیماران دیابتی و تقویت مشارکت آنان در برنامه ها و فعالیتهای اجتماعی به صورت محله ای اجرا می شود. وی افزود: «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی» از دیگر برنامه های جذاب هفته ملی دیابت است که با هدف معرفی غذاها و شیرینی های مناسب بیماران دیابتی در در سطح نواحی برگزار می شود. به گفته گودرزی برگزاری همایش در سراهای محلات، مدارس با استفاده از ظرفیت سایر کانون های مرتبط نظیر کانون پزشکان، کانون پیشگیری از چاقی، کانون مادر و کودک و سازمانهای مردم نهاد حوزه دیابت از دیگر برنامه های مهم این هفته به شمار می رود.